Říjen 2006

Omyly o zvířatech

7. října 2006 v 22:09 | Fany |  Archiv (před obnovou)
Zvířata: máme je rádi, hodně toho o nich víme... To že o nich víme hodně věcí, není tak úplně pravda. Spíš by se hodilo říct, myslíme. Tady vám napíšu některé příklady, že to, že ,,víte", není tak úplně pravda.
BOBŘI ŽEROU RYBY
Navzdory tomuto tvrdošíjně se udržujícímu předsudku jsou bobři vegetariáni a ryb se ani nedotknou. Dospělý bobr, který je se svými 25 kg nejtěžším evropským hlodavcem, spotřebuje denně asi 5 kg rostlinné hmoty. V létě nepředstavuje přísun vodních a pobřežních rostlin žádný větší problém. V zimě je potravní nabídka horší, zvláště když krajinu zahalí sněhová pokrývka. Za pomoci svých mohutných, po celý život dorůstajících zubů se však bobr dokáže o sebe postarat. Zdánlivě bez námahy poráží i silné stromy, aby se dostal k výživné kůře na větvích. Větve potřebuje také k tomu, aby si mohl budovat příbytky a hráze, kterými přehrazuje vodní toky, a vytváří si tak vhodné podmínky k životu. Při kácení bobři stromy ohlodávají ze všech stran natolik, že se podobají přesýpacím hodinám. Ovšem kam strom přesně spadne, si tento hlodavec spočítat nedokáže, ačkoliv mu to bývá připisováno. Důvod, proč stromy často padají do vody, je jednoduchý: bývají obyčejně mírně nakloněné k vodě nebo tam mají víc větví, takže se pak logicky převáží tímto směrem. Někdy se dokonce stane, že padající strom zasáhne i samotného bobra.
BÝCI NESNÁŠEJÍ ČERVENOU BARVU
Červený šátek se stal příslovečným. Kdo chce vydráždit býka, tomu stačí zamávat červeným předmětem před očima. Ve zvířeti v okamžení vzkypí krev a začne tanec... Ale pozor, podle výzkumů je dokázáno, že býci jsou barvoslepí. Zmučení tvorové v aréně na býčích zápasech v bezmocném zoufalství napadají všechno, co se před nimi pohne. A býk na pastvě zase nestrpí, když mu někdo vstoupí do jeho revíru, i kdyby měl na sobě maskovací oblek a vůbec nic červeného.
DELFÍNI JSOU RYBY
Delfíni patří mezi kytovce, nejsou to tedy ryby, nýbrž savci, ovšem v proudnicovém rybím hávu. Jako všichni savci dýchají plícemi, jako (téměř) všichni rodí živá mláďata, která (opět jako u všech savců) sají mateřské mléko. Nejjednodušším rozlišovacím znakem velryb (a také k nim náležejících delfínů) je vodorovná ocasní ploutev. Ocasní ploutev u ryb je naproti tomu svislá.
GORILY JSOU MIMOŘÁDNĚ NEBEZPEČNÉ OPICE
Už jen jejich výška je impozantní. Dospělý gorilí samec je takřka 2 m vysoký a váží 200 kg. Hrůzu budí i jeho hrozivá mimika. Když se gorila vztyčí a oběma rukama se začne bušit do prsou nebo když se dokonce za hlasitého křiku rozežene na svého soka (nebo na člověka), ten už pořádně znervózní, a to dokonce i tehdy, když ví, že gorila nechce zaútočit, ale jen vzbudit ten dojem. Tohoto cíle ostatně dosáhne prakticky vždycky - a víc ani nepotřebuje. Zatímco po staletí se tradovala mezi lidmi představa útočných, strašlivých goril - King Kong budiž příkladem-, v poslední době se o nich pro změnu začalo tvrdit, že jsou sentimentální, něžní obři, jacísi lepší lidé. Gorily své konflikty většinou řeší pokojně a mírumilovně se chovají i ke člověku. Na druhé straně však už gorilám padli za oběť i lidé. Z toho je patrné, že gorily nejsou ani životu nebezpečná monstra, ani vzorné opičky na mazlení.
HADI JSOU KLUZCÍ
Hladcí a lesklí jsou mnozí hadi, vlhký a sliznatý však ani jeden. Kluzká je žláznatá kůže obojživelníků (např. u žab, mloků a čolků), zatímco plazi, k nimž kromě hadů patří také třeba krokodýli, želvy a ještěři, mají svůj šupinatý šat suchý. Hadi také nejsou vždycky studení. Pokud si dopřáli sluneční lázeň, jsou dokonce příjemně teplí.

Nejoblíbenější hra

7. října 2006 v 21:00 | Fany |  Archiv (před obnovou)
Mě a určitě i vás by zajímalo, jaké jsou vaše nejoblíbenější PC hry. Moc byste mi pomohli, kdyby jste mi vaší nejoblíbenější hru napsali na můj e-mail fanycharmed@seznam.cz. Předem moc DÍKY.